Zsidó szellemi és épített örökségünk

2024.12.30

A zsidó szellemi és épített örökség évezredes múltja révén mélyen összefonódik a magyar és az európai történelemmel. Magyarországon a zsidó közösségek évszázadok óta meghatározó szerepet játszanak a kulturális, tudományos, gazdasági és vallási életben, miközben épített örökségük szerves része a nemzeti kulturális kincsnek.

A zsidó szellemi örökség magában foglalja a vallási hagyományokat, a Tóra és a Talmud tanításait, az írott és szóbeli kultúrát, valamint a közösségi és családi életet átszövő értékeket. A zsidó közösségek mindig is a tudás és a tanulás iránti elkötelezettségükről voltak híresek, amelyet az évszázadok során Jesivák (vallási iskolák), egyetemi műhelyek és jelentős írók, filozófusok, tudósok munkássága tett gazdagabbá.

Az épített örökség különleges jelentőséggel bír, hiszen a zsinagógák, temetők, közösségi központok és egyéb építészeti alkotások nemcsak vallási terek, hanem a zsidó élet és kultúra élő lenyomatai is. Budapesten található a világ egyik legnagyobb és legszebb zsinagógája, a Dohány utcai zsinagóga, amely a magyarországi zsidóság történelmének és vallási életének egyik legfontosabb jelképe. Ezen kívül számos vidéki zsinagóga, régi gettónegyedek, emlékhelyek és zsidó temetők mesélnek a magyar zsidóság évszázados jelenlétéről, küzdelmeiről és hozzájárulásáról a társadalomhoz.

A 20. századi tragédiák – elsősorban a holokauszt – megrendítő veszteséget jelentettek a magyar zsidóság számára, ugyanakkor az emlékezés és az újjáépítés fontosságát is hangsúlyozzák. Az emlékhelyek, múzeumok és kulturális kezdeményezések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez az örökség élő maradjon, és tanulságként szolgáljon a jövő nemzedékei számára.

A "Zsidó szellemi és épített örökségünk" konferencia célja, hogy bemutassa ezt a gazdag kulturális és vallási örökséget, elősegítse a párbeszédet, valamint hozzájáruljon annak megőrzéséhez és továbbadásához. Az esemény lehetőséget nyújt arra, hogy tudományos, vallási és kulturális szempontból egyaránt megvizsgáljuk ezt a különleges hagyományt, miközben teret adunk a múlt tiszteletének és a jövő kihívásainak közös megvitatására.

Időpont: 2025. január 18.

Helyszín: TEMI Fővárosi Művelődési Háza (XI. kerület, Fehérvári út 47.)

Információ, regisztráció: barankovics.akademia.alapitvany@gmail.com

© 2010 Barankovics Akadémia Alapítvány 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen!